Späť na články

Na Blackliste EÚ pribudli nové krajiny

Známa čierna listina EÚ (tzv. Blacklist) sa po februárovom zasadnutí Rady ECOFIN rozšírila o štyri krajiny.

Dňa 14. februára 2023 zaradili ministri EÚ na čierny zoznam nespolupracujúcich jurisdikcií na daňové účely štyri krajiny:

  • Britské Panenské ostrovy – pre nízku úroveň výmeny daňových informácií podľa štandardu OECD,
  • Kostarika – pre režim nezdaňovania príjmov zo zdrojov v zahraničí,
  • Marshallove ostrovy – pre podporu štruktúr a dohôd zameraných na prilákanie ziskov bez skutočnej ekonomickej podstaty,
  • Rusko - pre porušovanie kritérií dobrej správy v daňových záležitostiach stanovených v Kódexe správania EÚ, ako aj z dôvodu nespolupráce po konflikte na Ukrajine.

Do sivého zoznamu pribudlo Albánsko, Aruba a Curacao. Zároveň z neho po splnení daňových opatrení odstránili Barbados, Jamajku, Severné Macedónsko a Uruguaj.

Po tejto najnovšej revízii obsahuje Blacklist EÚ nasledovných 16 krajín: Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy, Anguilla, Bahamy, Britské Panenské ostrovy, Fidži, Guam, Kostarika, Marshallove ostrovy, Palau, Panama, Ruská federácia, Samoa, Trinidad a Tobago, ostrovy Turks & Caicos a Vanuatu.

Sivý zoznam zahŕňa týchto 18 krajín: Albánsko, Arménsko, Aruba, Belize, Botswana, Curaçao, Dominica, Eswatini, Hong Kong, Izrael, Jordánsko, Malajzia, Monserrat, Katar, Seychely, Thajsko, Turecko a Vietnam.

Európska únia aj naďalej vyzýva k dodržiavaniu medzinárodných noriem v oblasti zdaňovania a najbližšie posúdi dostatočnú spoluprácu v októbri 2023.

Máte otázku? Napíšte nám.

Vaše otázky zodpovedia naši odborníci

Spýtajte sa nás
Zdieľať článok

Mohlo by vás zaujímať