Späť na články

EÚ zverejnila najnovšie úpravy v zozname nespolupracujúcich krajín

Rada ECOFIN na svojom februárovom zasadnutí rokovala o aktualizácii tzv. Blacklistu, ktorým pravidelne vyhodnocuje stav spolupráce v daňovej oblasti. Po najnovšej revízii došlo k zmenám na tzv. monitorovacej sivej listine, ktorá sa rozšírila o desať nových jurisdikcií. Krajiny definované ako nespolupracujúce na daňové účely nepokročili v prijímaní potrebných opatrení a naďalej ostávajú na čiernom zozname bez zmeny.

Dňa 24. februára 2022 schválila Rada ECOFIN aktualizované znenie zoznamu nespolupracujúcich krajín, ktoré nezodpovedajú normám v daňovej oblasti. V porovnaní s poslednou verziou z októbrového zasadnutia nedochádza na čiernom zozname („Príloha I“) k žiadnym úpravám a aj naďalej obsahuje nasledovných deväť jurisdikcií:

Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy, Fidži, Guam, Palau, Panama, Samoa, Trinidad a Tobago a Vanuatu.

Podľa zverejneného oznámenia sa Rada EÚ rozhodla zaradiť 10 krajín do sivého zoznamu („Príloha II“), ktorý upozorňuje na prísľuby lepšej spolupráce a zásadných zmien v správe daní. Aktuálne zahŕňa 25 jurisdikcií, ktoré pracujú na splnení daňových noriem EÚ:

Anguilla, Bahamy, Barbados, Belize, Bermudy, Botswana, Britské Panenské ostrovy, Dominika, Hong Kong, Izrael, Jamajka, Jordánsko (Aqaba), Katar, Kostarika, Malajzia, Montserrat, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Seychely, Thajsko, Tunisko, Turecko, Uruguaj, ostrovy Turks a Caicos, Vietnam.

Rada EÚ bude podľa stanoveného harmonogramu pokračovať v procese monitorovania, pričom ďalšia revízia zoznamu sa uskutoční v októbri 2022. Zároveň aj naďalej vyzýva k plneniu troch hlavných záväzkov týkajúcich sa daňovej transparentnosti, spravodlivého zdaňovania a zavádzania medzinárodných daňových reforiem.

Máte otázku? Napíšte nám.

Vaše otázky zodpovedia naši odborníci

Spýtajte sa nás
Zdieľať článok