Späť na články

Januárové novinky jednou vetou

Rýchly súhrn daňových a právnych aktualít za posledný mesiac.

  • Od 1. januára 2023 zaregistruje správca dane z úradnej moci fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá je zapísaná do registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci. Daňové úrady automaticky zasielajú rozhodnutia o registrácii a pridelení DIČ spolu s oznámením o osobnom účte daňovníka do elektronických schránok.
  • Od 1. februára 2023 bude možné zjednodušené založenie spoločnosti s ručením obmedzeným a podniku alebo organizačnej zložky podniku zahraničnej právnickej osoby, so sídlom v členskom štáte EÚ alebo v zmluvnom štáte Dohody o EHP. Proces založenia bude prebiehať prostredníctvom elektronického formulára, ktorý bude zverejnený v sekcii obchodného registra na webovom sídle Ministerstva spravodlivosti.
  • Finančná správa zverejnila elektronické formuláre pre daňové priznania k dani z príjmov fyzických osôb (typ A aj B) a daňové priznania k dani z príjmov právnických osôb, ktoré sú platné od 1. januára 2023.
  • Nezabudnite na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie 2022, ktoré je daňovník povinný podať a zároveň aj daň zaplatiť v rovnakej lehote do 31. januára 2023. Formulár nájdete zverejnený na portáli Finančnej správy. Predvyplnený dokument si vo svojich aktívnych elektronických schránkach našli daňovníci, ktorí komunikujú elektronicky a podali daňové priznanie za zdaňovacie obdobie 2021.
  • Novelou zákona o DPH s účinnosťou od 1. apríla 2023 sa dočasné zníženie sadzby DPH (z 20 % na 10 %) na prepravu osôb lanovkami a lyžiarskymi vlekmi, na reštauračné a stravovacie služby a na vstup do športových zariadení na účely vykonávania športu, do fitnescentier a na umelé kúpaliská mení na trvalé. Bližšie informácie k novele zákona o DPH nájdete na tomto linku.
  • Príprava legislatívneho návrhu zákona o zasielaní údajov finančnej správe z faktúr daňových subjektov (tzv. e-faktúra) sa podľa informácií, ktoré boli zverejnené prezidentom FR SR Jiřím Žežulkom, odkladá na neurčito. 
  • Finančná správa aktualizovala daňový kalendár na rok 2023, ktorý si môžete pridať do mobilných zariadení. Bližšie informácie nájdete na tomto linku.

Máte otázku? Napíšte nám.

Vaše otázky zodpovedia naši odborníci

Spýtajte sa nás
Zdieľať článok

Mohlo by vás zaujímať