Späť na články

Májové novinky jednou vetou

Rýchly súhrn daňových a právnych aktualít za posledný mesiac.

  • Vláda schválila nové znenia dane zo sladených nealkoholických nápojov a novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. Z pôvodného návrhu Ministerstvo financií SR po viacerých pripomienkach dodatočne vypustilo sladené mliečne a jogurtové nápoje, výživové doplnky pre športovcov či nápoje na rastlinnej báze. Na rokovanie parlamentu zároveň predložila aj zvýšenie sadzby spotrebnej dane z tabaku, ktorú plánuje rozšíriť aj na náplne do elektronických cigariet, nikotínové vrecúška a iné nikotínové výrobky.
  • Od 1. júla 2024 sa podľa zverejneného návrhu Opatrenia MPSVaR zvýšia sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu z 268,88 EUR na 273,99 EUR, pre ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu z 187,57 EUR na 191,14 EUR a pre dieťa z 122,77 EUR na 125,11 EUR. Na zmenu výšky životného minima sú naviazané vybrané daňové, sociálne a mzdové veličiny.
  • Obdobie poskytovania odvodovej úľavy pre potravinárov sa končí. Posledná možnosť uplatnenia tejto formy štátnej pomoci vyprší na konci júna 2024. Viac informácií o dôležitých termínoch a povinnostiach nájdete na špecializovanej podstránke Sociálnej poisťovne.
  • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR rokovalo o návrhu novely zákona o minimálnej mzde, ktorým od 1. januára 2026 upravuje nastavenie zákonného automatu zo súčasných 57% na úroveň 60% z priemernej mzdy. Aktuálna výška minimálnej mzdy v prípade trvalého pracovného úväzku v rozsahu 40 hodín týždenne je 750 EUR. Zároveň pokračujú rokovania o prijateľnom riešení z pohľadu zamestnanca aj zamestnávateľa.

Máte otázku? Napíšte nám.

Vaše otázky zodpovedia naši odborníci

Spýtajte sa nás
Zdieľať článok